Šabatas ir ugnis

Iš 35:3 Šabo dieną niekur savo gyvenvietėse nekursite ugnies.

1159
Šabatas ir ugnis
Šabatas ir ugnis

Dažną atvejį kalbame, kad Šabato metu negalima nei pykti nei bausti. Kitaip tariant nedegti ugnies nei šeimoje, nei svečiuose.

Iš 35:3 Šabo dieną niekur savo gyvenvietėse nekursite ugnies.

Nėra nieko labiau įžeidžiančio kai neįtinka žmona ar vyras. Koks smūgis į savimeilę?!

Ir štai toks, įžeistas artimojo elgesiu, žmogus nešaukia, neburnoja, tačiau tylėdamas sėdi.. juodesnis nei debesis. Visą Šabatą ir atmosfera namuose tampa ypatingai nejaukia, kadangi jo visas vidus šaukia apie tai koks jis yra nepatenkintas ir piktas.

Toroje yra toks supratimas kaip Lav šeeš bo maase, įstatymo laužymas veiksmu. Ir toks išsireiškimas lav še-ein bo maase – įstatymo laužymas, kai žmogus nieko nedaro.

Vienas iš draudžiamųjų judėjiškų įsakymų yra – neatimti džiaugsmo iš žmonos.

Tai liečia ne tik sutuoktinių santykius, bet ir santykius šeimoje. Vyras turi džiuginti žmoną pačiu savo būvimu, kalbėti su ja švelniai ir linksma veido išraiška. Trumpai tariant – viena iš vyro pareigų, kas liečia santykius su žmona – padaryti taip, kad žmona būtų laiminga.

Lygiai taip pat yra žmonos pareiga, būti pagarbia, mylinčia ir nešančia gerą atmosferą šeimoje.

Tais atvejais, kaip šeimoje įvyksta konfliktinė situacija, bet žmogus įsitikinęs, kad jis dirba su savimi – nešaukė, nepratrūko (tai jau didelis pasiekimas!), bet vis dėl to jo vidus dega pykčiu ir į atmosferą skleidžiamas nepasitenkinimas, tai vadinama – ne visapusiška saviugda, ir lav še-ein bo maase – laužymas be veiksmų.

Pranašas Habakukas pasakė:

Hab 2:4 „Teisusis gyvens savo tikėjimu“, ką Paulius patvirtina savo laiške Rom 1:17 

Kalbant šia tema yra keletas laužymo laiptelių:

  • Kuomet žmogus pyksta, jis laužo įsakymą savo veiksmais: šūksniais, burbėjimu, kartais net fiziškai bausdamas kitą.
  • Ir kai žmogus sugeba pažaboti išorinius veiksmus, sutramdyti emocijas, tačiau lieka kūno kalba ir bendra nuotaika, kai visa žmogaus išorė kalba apie tai, kad viskas blogai.
  • Dar vienas laužymo tipas – netgi tuomet kada kūno kalba atrodo normali, bet kalboje ir santykyje jaučiasi nepasitenkinimas.

Žmogiška žmogui ieškoti kaltų, tai yra natūrali žmogaus būsena: „viskas dėl to, kad jis (ji) padarė ar pasakė tą arba aną“ Ir panašiai. Viskas kas tik įmanoma, problemos kur tik nori, tik ne savyje, tik ne pas mane…

Jei žmogus supranta, kad gyvenime įvykus nemalonumai ir išanalizavęs supranta, kad jis dėl to jaučiasi blogai, kad jis padarė tam tikras nuodėmes ir nedarė nieko, kad ugdytų save ir gerintų šias išanalizuotas savo savybes – žinoma toks žmogui pasinaudos savo tikėjimo pagrindu, gyvens tikėjimu ir kreipsis į Visagalį pagalbos.

Malda, pokalbis su Visagaliu, kartais net ašaros – geriausia pagalba, norint pagerinti savo vidų, savo savijautą. Tai kur kas geriau nei pykti ant savo žmonos (vyro) ar išsilieti ant savo vaikų.

Kai žmogui blogai, kai jį pradeda supti tamsa, reikėtų paieškoti šviesos, kreiptis į Kūrėją, o ne kaupti aplink save dar daugiau tamsos, įtraukdamas į širdį dar daugiau pykčio ir išliedamas tą pyktį ant žmonos, vyro, vaikų, o kartais net tėvų.

Ieškoti kaltų – ne mūsų kelias. Visais gyvenimo atvejais ieškoti Alohim (Dievo) – pats geriausias ir teisingiausias sprendimas!

Šabat Šalom! 🙂

שבת שלום

izraelionamai.lt

 

 

DALINTIS